Exigor´s Jaspis In Black

Exigor's Jaspis in Black

 

Narozena born: 27.4.2004
Výška height: 28 cm
fena / female

Matka: Ch Exigor's Lori Lane
Otec: Ch Rambo von Dänenberg
patela - 0/0, oční pozadí - zdravé (12.2.2008)
Fx - 0,59%

Zdravotní vyšetření: Pately - OK, oči - OK


Výsledky results: Interšampion, Český junior šampion, Český šampion, Slovenský šampion, Maďarský šampion (čeká na ověření), ISPU Sieger, Vítěz Prahy, Sieger Liepzig 08,Junior vítěz Opole, 3x Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, 12xBOB, 4x národní vítěz, Vítěz Prahy, Vítěz Brna, r. BIG, 3. místo BIG, 4. místo BIG, 5. místo BIG, 6. místo v soutěži šampion šampionů za rok 2005, 2x krajský vítěz, BIS, zkoušky: FPr1,ZOP

Přezdívky / nicknames:
Mrňule, Špička, Sysel, Mulec

Jaspiska je se svými 28 centimetry v kohoutku náš nejmenší pes. Je také nejmazlivější a za paničkou chodí jako ocásek. Dalo by se říct že je i nejhodnější, až na to že občas ze zálohy útočí na Ikýše a Chlupa a kouše je do uší (to jí naučila Vinuše, potvora jedovatá). Bohužel naši pejsci mají s fenkami značně těžký život. Nejoblíbenější Jaspisí zábava je cokoliv u čeho je panička. Ráda aportuje a téměř permanentně si s něčím hraje.

Přesto že Jaspiska se pořád chová částečně jako štěně, je to pěkně sebevědomá fenka. Když si jí Alena jela vyzvednout to Rostocku (kam jí přivezla chovatelka) chvíli to vypadalo že nám jí Annetin manžel nebude chtít dát, tak krásné a hodné štěňátko byla. Z Rostocku byla vezena několika různými vlaky a nejen že většinu cesty prospala, ale hlavně se i v úplně cizím prostředí chovala s naprostou suverenitou.

Asi pět dní po příjezdu nám Jaspiska dokázala že je sice malinká, ale statečná fenka. Moje sestra Alena šla se psy na klasickou odpolední procházku a asi dva kilometry od naší chalupy procházela okolo cvičáku. Psi byli na vodítkách, jen tehdy asi dvoukilovou Jaspisku nesla pod mikinou. Na louce za cvičákem kdosi venčil dva německé ovčáky. Jeden z nich uviděl Alenu se psy a s vrčením se proti nim rozběhl. Majitelka cosi křičela, ale psa odvolat nedokázala. Dospělá část smečky se mezitím seskupila do bojové formace (mají bohužel v tomhle ohledu značné zkušenosti) a Alena proti útočníkovi s řevem vyrazila. Jak se dalo očekávat "služební" ovčák se dal na útěk. Bohužel hned jak byl ovčák pryč, všimla si Alena že jí chybí Jaspis, která vyskočila z pod mikiny. Okolo je ze dvou stran kukuřičné pole, z jedné strany skoro neprůchozí hustý les. A někde tam Jaspiska zmizela. Hledali jsme ji celý večer, pak celou noc, a druhý den jsme pokračovali. Bylo nám jasné že tak malé štěňátko, které navíc máme jen pár dní nedokáže samo dojít domů. V zoufalství jsme vylepily plakáty a zorganizovaly pátrací akci, kdy Jaspisku hledali všichni v okruhu několika kilometů. Je potřeba říct, že nám pomohli opravdu všichni, popis Jaspisky se šířil od domu k domu. (Jediný kdo nám nepomohl byli účastníci výcvikového tábora, ke kterým patřil pes který nás napadl. Řekli že hledat nemá cenu a oni potřebují připravovat své psy na zkoušky.) Když už jsme se druhý den kolem poledne zoufale začínaly smiřovat s tím, že jsme o Jaspis přišly, stalo se něco čemu nikdo nevěřil. Ozvalo se škrabání na dveře a za nimi stála Jaspis. Byla sice obalená bodláky, ale jinak úplně v pořádku. Dokázala se sama vymotat z lesa i kukuřičného pole, a zřejmě po naší stopě (protože cestu nemohla znát) vyrazila domů. Nešla za prvním člověkem kterého viděla, jak by se dalo u tak malého štěněte čekat. Jaspiska šla za námi, šla domů.

Dneska už by Jaspiska neutekla. Je stejně připravená bránit smečku jako ostatní psi, i když je malinká. Vyrosla z ní krásná nebojácná fenka. Běhá canicross, agility, umí základní poslušnost a naučila se krásně předvádět na výstavách. Má za sebou i několik umístění v závěrečných soutěžích. Vždycky mě fascinuje když vidím jak se s naprostou profesionalitou předvádí a poráží desetkrát tak velké psy. Nějak mi nejde do hlavy, že to je ta samá Jaspis, která doma panáčkuje jako svišť, rozvaluje se na zádech a otravuje psy aby si s ní hráli.

Dnes Jaspisku začínáme připravovat na některou zkoušku z výkonu - Jaspiska je totiž nadaná na všechny pachové práce (ostatně schopnost jít po stopě jí asi zachránila život). Začaly jsme také s rozlišováním předmětů, tedy spíš začala Jaspiska sama, protože když rozlišoval Ikýš vyváděla tak, že jsme ji museli vzít také. Uvidíme, jestli bude čas s ní zkoušky složit.

Čeho si nejvíc ceníme na Jaspicím exteriéru?

Jaspis vyniká především opravdu krásnou a u tak malé fenky vyjímečnou stavbou těla a s tím souvisejícím prostorným pohybem. Má také opravdu silnou kostru, kvalitní srst s ideálně rozloženým pálením a tmavý pigment. Nezanedbatelná je i ideální kohoutková výška.

 

VDHCh. Rambo vom Danenberg

VDHCh. Venko van de Doleaar

Ich. Royal Boru Bello Corsiere

Hotpinsch Mr Hot Shot

Royal Boru Adua

VDHCh. Quenie van del Doleaar Maiko V Struck
Xelanka V Tilburgs Roem
Vivvi van de Doleaar
Ch. Sayon van de Doleaar

Maiko von Struck
Flottenheimer Airborn Snubi
Patty van de Dolelaar a
a

Ich. Exigor's Lori Line

Vedhauge Boy

Ch. Vedhauge Amor

Royal Boru Capten Cook


Vedhauge Oline
Ch. Vedhauge Nora Rödkildes Vep
Vedhauge Henna
Ich. Exigor's Her-Higness


Scintillas Royal-Russet

Hotpinsch Hitch-Hiker In Black
Exigor's Fagra-Fanny Of Scintillas
Ich. Exigor's Eleganta Exigora

Pompe
Exigor's Busiga-Bruttan

 


Jaspiska

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaspiska v pohybu
Jaspiska v pohybu
 
Jaspiska na ISPO
Jaspiska na ISPO
 
2 roky
2 roky
 
2 roky
2 roky
 
2 roky
2 roky
 
2 roky
2 roky
 
1,5 roku
1,5 roku
 
1 rok
1 rok
 
1/2 roku
1/2 roku
 
4 mesice
4 mesice
 
design by cz Webstart s.r.o.