O nás       Naši psi Our dogs      Štěňata Puppies      Odchovy Litters     Kontakt Contact
 
   Výsledky výstav Shows
   Standard Standard
   O plemeni About breed
   Odkazy Links
   Chovatelský klub Club
   Fotogalerie
   Články
O nás

Vítáme Vás na našich stránkách, věnovaných plemeni trpasličí pinč. Kdo jsme a proč jsme se rozhodly právě pro toto plemeno?

Prvního psa jsme si pořídili ještě v době studií. Po dlouhém výběru padla naše volba právě na trpasličího pinče. Štěně jsme kupovaly bez ambicí vystavovat a chovat. Tak se naším prvním psem stal Chlup Trhov, psí osobnost jakých není mnoho a definitivně nás nadchnul pro plemeno.

Bohužel Chlup je sice na pohled krásný pes, který ale vyrostl do silně nadstandardních rozměrů (ostatně odpovídajích jeho sebevědomí). Protože jsme se rozhodli vystavovat a později i chovat, postupně přicházeli další psi, tentokrát již z pečlivě vybraných spojení.

Když jsme pochopily, jaké problémy plemeni v naší zemi hrozí, rozhodly jsme se importovat do Čech feny z jedné z nejlepších chovatelských stanic v Evropě - Exigor's paní Annette Persson. Psi z této švédské chovatelské stanice víc než jiní splňují náš ideál špičkového exteriéru, zdraví i povahy.

Jaké pinče chceme mít

Trpasličí pinč musí být především silný, zdravý a elegantní, bez známek miniaturizace nebo degenerace. Standard pinče popisuje jako proporcionálního, ušlechtilého malého psa a takový pinč je i naším cílem.

Chceme chovat exteriérově vynikající psy, kteří však budou také 100% zdraví s typickou nebojácnou vyrovnanou povahou. Špičkový pes musí představovat harmonické spojení exteriéru, povahy i zdraví.

Tohoto cíle lze dosáhnout jen cíleným a promyšleným chovem na po všech stránkách kvalitních jedincích. Není možno některou součást exteriéru zcela ignorovat, tak jako se to běžně děje např. u výšky, kvality osrstění, pohybu, tvaru předních končetin a loktů nebo tvaru hřbetu. Pes musí být hodnocen vždy jako celek, s ohledem na VŠECHNY jeho přednosti a nedostatky.

Odmítáme příbuzenskou plemenitbu, realizovanou bez koncepce, bez kontroly, bez ohledu na exteriér a zdraví.

Příbuzenská plenitba sama o sobě nezlepšuje, je pouze účinným nástrojem, který je třeba používat velmi opatrně.

Úzká příbuzenská plemenitba nikdy nesmí sloužit jen jako řešení nedostatku plemeníků!!!


Je věcí každého chovatele, jakých výsledků chce dosáhnout. Od toho se odvíjí i kvalita psů, které použije do chovu. Za povinnost každého chovatele ale považujeme používat pouze psy zdravé, s kvalitní povahou.